تبلیغات
karbordi90 - karbordi90 - چرا ریاضیدانان زن اندکند؟
karbordi90
چرا ریاضیدانان زن اندکند؟ نویسنده : بهترین وبلاگ Ž

میگنا - چرا ریاضیدانان زن اندکند؟

 • میگنا - چرا ریاضیدانان زن اندکند؟

  بسیار وسوسه کننده است که این سؤال را بدون پاسخ رها کنیم چرا که هر جوابی که به آن داده شود می تواند واکنش های تندی را برانگیزد. اما به هر حال باید گفت امروزه در دپارتمان های ریاضیات جهان نکات و مسایل زیادی در زمینه زندگی ریاضیاتی وجود دارد که احساس می کنم مرا مجبور می کند نکاتی را در این باره بگویم حتی اگر آنچه می گویم کم و بیش گیج کننده و حتی قابل تأسف باشد.

  یک نکته که باید در خصوص کمبود تعداد زنان در زمینه ریاضیات گفته شود به یک مسأله آماری بازمی گردد. به طور شگفت انگیزی، زنان ریاضیدان وجود دارند که همانند همتایان مردشان از جهات مختلفی عملکردهای خوبی دارند و حتی می توان گفت در برخی از زمینه ها با استعدادهای فوق العاده ای از زنان مواجهیم. هیچ مدرکی مبنی بر این که حد نهایتی برای پیشرفت زنان در زمینه ریاضیات وجود داشته باشد در دست نیست.

  گهگاه خبرهایی منتشر می شود که مردان در زمینه خاصی مثلاً تجسم فضایی، عملکرد بهتری نسبت به زنان دارند و نتایج این تحقیقات به توانایی های جنسی در ریاضیات نسبت داده می شود. اما واقعیت این است که چنین استدلال هایی را نمی توان قانع کننده دانست، چرا که مثلاً قدرت تجسم فضایی موضوعی است که با تمرین بهبود می یابد و به هر حال اگرچه موضوعی است که در ریاضیات کاربرد دارد اما موارد اندکی وجود دارد که چنین توانایی ضروری محسوب شود.

  ایده پذیرفتنی دیگر در این زمینه به عوامل اجتماعی بازمی گردد. جایی که یک پسر به دلیل توانایی هایش در ریاضیات مورد افتخار قرار می گیرد. ممکن است یک دختر، از این که در رشته ای که جامعه آن را پسرانه می داند به موقعیت می رسد دچار دست پاچگی شود.

  به علاوه از طرف دیگر به دلیل این که نمونه های الگووار برای ریاضیدان زن برجسته چندان زیاد نیست، آنها خود باید راه خود را طی و آن را تثبیت کنند و به نوعی خودساخته پیش روند. یک دلیل اجتماعی دیگر که در مقیاسی وسیعتر به آن توجه شده است این که ریاضیات پیش از اکثر رشته های دانشگاهی نیاز به تفکر مستقل و فعالیت فردی سخت و تمرکز و تنهایی دارد که با شرایط مادری زنان مطابقت کمتری دارد.

  کاندیامک ویلیام، نویسنده ای بود که یک بار نوشت هر یک از فرزندانش باعث شده اند که او به اندازه نوشتن دو کتاب، زمان را از دست بدهد، اما سرانجام این امکان برای او وجود داشت که پس از چند سال دوباره دست به قلم ببرد و کتاب جدیدی بنویسد. اما در ریاضیات اگر شما چند سال از کار جدی ریاضیات فاصله بگیرید، برگشت شما اگر چه غیرممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود.
  حدس زده می شود که میل زنان به ریاضیات نسبت به مردان دیرتر آشکار می شود و همین امر باعث می شود که آنها نتوانند دستاوردهای سریعی به دست آورند. مرور زندگی بسیاری از زنان ریاضیدان نیز این مسأله را تأیید می کند. البته به نظر می رسد باز هم مسایل اجتماعی در این مورد نقش ایفا کنند و البته استثناهای زیادی هم در این زمینه وجود دارد. البته هیچ یک از این موارد را نمی توان دلایلی قطعی دانست.
  تاکنون چندین جلد کتاب در خصوص علل این مسأله نوشته شده است که می توان به آنها مراجعه کرد اما آخرین نکته این است که این واقعیت در حال تغییر بوده و در سال های اخیر موقعیت زنان رشد بسیار بهتری را نشان داده است. ضمن این که شرایط اجتماعی نیز تغییر کرده است و با قطعیت می توان گفت تعداد زنان ریاضیدان رو به افزایش است.
  -
  منبع مقاله :
  گاورز، تیموتی؛ ( 1391 )، ریاضیات، پوریا ناظمی، تهران: بصیرت، چاپ دوم.

نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
پست های اخیر
آمار
تعداد کل مطالب ارسالی
تعداد کل نویسندگان
تاریخ آخرین بروزرسانی
تعداد بازدید امروز از وبلاگ
تعداد بازدید دیروز از وبلاگ
تعداد بازدید ماه قبل
تعداد بازدید کل از وبلاگ
تاریخ آخرین بازید از وبلاگ